Archiv pro rubriku: Společnost

O vaření

Ne, nebojte se nebudu vám předkládat recepty. Těch jsou plné informačně prázdné pestrobarevné časopisy, kde stránky receptů jsou následovány stránkami o dietách. Také skoro každý televizní kanál má svůj gastropořad s celebritou-expertem.

Fish and Chips (c) Ian Britton FreeFoto.com

Fish and Chips (c) Ian Britton FreeFoto.com

Jinak vaří pracující rodič večer pro potomstvo, musí uvařit rychle chutně s jistým rozpočtem.Zde je nutno vyzdvihnout fantazii některých žen při přípravě dětských jídel. Na nejmenovaném dětském serveru lze však najít i hrůzné blafy. Nějak se málo dědí fenomén kuchyně našich babiček. Kde jsou ty časy, kdy při nečekané návštěvě byla ke kávě buchta během půl hodiny, to je ta pravá profesionalita.

Jinak vařím já chci-li ohromit nějakou dámu tam to jsou dny plánování a různé fígle. Prásknu na sebe, už to nepoužívám, že krásně vypadá plátky ředkve, jednou formičkou upraveny do tvaru karty druhou forničkou je vyseknuta „karetní barva“ a otvor vyplněn barevnou paprikou. Avšak platí, že zde je méně více a nic se nemá překombinovat. Romantické vaření by se mělo skládat ze cca tří malých chodů, a správného stolování, což je mojí slabinou.

Vaření v hospodách restauracích – veřejné stravování. Jeho nejhorším nepřítelem je některý  český úředníček-lokajíček, jenž se směrem k EU poníženě láme v pasu, tluče čelem o zem, a na hostinské vymýšlí nesmyslné vyhlášky a nařízení. Ano, ať je v kuchyních čisto, suroviny jsou čerstvé atd. terorizovat kuchyně pakárnou zvanou HCCAP je čirý nesmysl. Tam jde snad kuchtit je systémem mrazák-friťák, ale to není to pravé ořechové. ČOI je zde zcela na místě, jelikož šidit, když si každý dělá ceny sám je nesmysl. A tak když projíždím nebo vandruji po vesničkách, jdu jíst tam kde před hospodou parkuje více aut, to je taková malá nápověda.

Nejlepší vaření je ovšem na vandrech, zejména na jejich konci kdy nejsou zásoby ani měna. Tak vznikají ty krásné kotlíkové směsi neznámého obsahu, ale chutné. Pověsti, že je tam přidáván i krém na boty jsou lží. Příroda dá dost i při dodržování zákonů, kdo zná medvědí česnek, libeček, ví čim ochutit polévku nebo nějakou z mnohočetných variací na téma guláš. Nejkrásnější však je se ráno na vandru vzbudit a začichat vůni uvařené kávy ke které patří kus opečené slaniny s brzdou chleba. Po hodokvasu přemýšlím čím překvapím zítra já.

Mezi vařením na vandru, doma a v interhotelu zas není takový rozdíl, jde o to vařit s láskou nepřeplácávat a být trošku nad věcí. Nenechat se zblbnout televizními šmakpořady a tímto článkem.

Dobrou chuť